Hüseyin Çağlar İnceÖZGEÇMİŞ

Hüseyin Çağlar İnce 1981 yılında Köyceğiz’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında başlayan seyahat ve doğa aşkı onu mühendislik dışında bambaşka bir kariyere yönlendirdi.

Türkiye’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin tanıtılması ve korunması için birçok projede çalıştı. Bugüne kadar Atlas, Yeşil Atlas, Buğday, Tempo ve Magma gibi ulusal ölçekte yayın yapan birçok dergide yazarlık ve editörlük yaptı.

2008 yılında yürüttüğü “Kayıp Masallar” Projesi ile Kaz Dağları ve bütün Toroslar’ı dolaşarak Yörük masallarını derledi. TRT Belgesel Kanalı’nda yayınlanan ve Türkiye’nin yaban hayatını konu alan “Henüz Çok Geç Değil” belgesel serisinin yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Öte yandan Antalya’nın endemik canlı türlerini konu alan belgesel ve tanıtım filmlerini arkadaşları ile birlikte hazırladı. 2017 yılında “Doğadabuan: Doğa Gözlemine Başlama Rehberi” isimli kitabını yayınladı.

Şu anda okullarda farklı yaş gruplarına yönelik doğa eğitimleri vermektedir. Bu etkinliklerde öğrenciler, beş duyu organını kullanarak doğayı hissedip canlıları ve yaşadıkları coğrafyayı tanımaktadır.

Halen Antalya’da yaşayan Hüseyin Çağlar İnce, turizmde doğa farkındalığı yaratmak üzere sektörün önde gelen kuruluşlarıyla birlikte ürettiği projelerle sürdürülebilir turizm adına misyon yüklenmiştir. Farklı turizm tesisleri için özel hazırladığı “doğa rehberi” kitapları 4 farklı dilde ve 50.000’in üzerinde basılmış ve ülkemize gelen turistlere iş ortaklığı yaptığı oteller tarafından hediye edilmiştir. Yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan İnce, turizm dergilerinde köşe yazarlığı yapmakta ve Türkiye’nin ve Antalya’nın biyolojik ve kültürel değerleri üzerine kitaplar, belgeseller ve sosyal medya içerikleri hazırlamaktadır.